Sign In

Remember Me

דמוקרטיה ואיכות חיים

דמוקרטיה ואיכות חיים

טענתי פה במאמר קודם כי קיימת סתירה מהותית, בלתי ניתנת ליישוב, בין העיקרון המכונן של הציביליזציה המערבית המודרנית, לבין המסרים שבשמם נבחרו בני אדם לייצוג במוסד המחוקקים הישראלי, מתוך כוונה מפורשת ליישם אותם בזרוע המבצעת. אני טוען כי סתירה זו מתבטאת בעימות ולא בפשרה. יהיו פשרות מקומיות, אבל לא בין שתי ההשקפות אלא בין אנשים, והן אינן נובעות מנכונות להתפשר אלא ממאזני כוחות מקומיים.

אלה מילים גדולות, והשימוש בהן צריך להיות אחראי ולא-מעורפל. האם יש עיקרון מכונן לציביליזציה המערבית? מהי אותה ציביליזציה? למה המסרים שאני מדבר עליהם, עומדים בסתירה כל כך חריפה לדמוקרטיה ליברלית, כפי שטענתי? ולמי זה צריך להיות אכפת? ובסופו של דבר, מה כבר יקרה?

לתת תשובות מלאות ייקח לי חיים שלמים, כאשר חלקם ממילא מאחורי. גם החיים שעוד לפני, יצטרכו בחלקם להזדקק לפרנסה ולתחביבים אחרים.

לכן אני צריך לפשט את הדברים. החלטתי לבנות את הבסיס לטיעונים שלי, על כמה עמודים: מצד אחד להניח הנחות שגם אותן צריך להוכיח, אבל הן יחסית מקובלות. מצד שני, להראות מתאם חיובי חזק בין תופעות, כאשר מתאם חיובי כשלעצמו איננו מוכיח קשר סיבתי, אבל הוא מספיק חזק כדי לסייע בעקיפין.

במאמר הנוכחי אנסה להראות קשר בין דמוקרטיה לבין רמת חיים.

אתחיל במדד הפיתוח האנושי של האו"ם. למה דווקא שם? כי הוא מבוסס על מספרים, על כמויות שאפשר למדוד אותן: תוחלת חיים בשנים, השכלה בשנים, ורמת ההכנסה באותה מדינה. אלה מספרים די פשוטים, והנוסחה המתמטית המשקללת אותם לא מסובכת. בנוסף – אלה מייצגים של ערכים מקובלים כערכים חיוביים ומייצגים רווחה חומרית.

מולו הנחתי מדינות בטבלה לפי מדד הדמוקרטיה של מגזין האקונומיסט הבריטי. הדירוג נעשה על פי רשימה של קריטריונים שקופים, אבל ההערכה מתבצעת באופן לא שקוף. בנוסף לכך בהחלט לגיטימי לטעון שגם הקריטריונים מייצגים הטיה כלפי ערכים מערביים וקפיטליסטיים, ולכן יש לטענה אופי מעגלי-משהו.

יהיה לגיטימי לטעון, למשל, שזכויות אדם צריכות לשקף גם, זכות לעבודה ולשכר הוגן תמורתה, לא פחות מאשר זכות להפגין נגד ניסויים בבעלי חיים. אבל זה לא מה שעשיתי וכל אחד מהקוראים מוזמן לבנות טבלת השוואה משלו.

מספר סידורי מקום במדד הפיתוח מקום במדד הדמוקרטיה
1 שווייץ  נורווגיה
2  נורווגיה  איסלנד
3  איסלנד  שוודיה
4 הונג קונג (סין)  ניו זילנד
5  אוסטרליה  קנדה
6  דנמרק  פינלנד
7  שוודיה  דנמרק
8  אירלנד  אירלנד
9  גרמניה  אוסטרליה
10  הולנד  הולנד
11  פינלנד  טאיוואן
12  סינגפור  שווייץ
13  בלגיה  לוקסמבורג
14  ניו זילנד  גרמניה
15  קנדה  אורוגוואי
16  ליכטנשטיין  הממלכה המאוחדת
17  לוקסמבורג  צ'ילה
18  הממלכה המאוחדת  אוסטריה
19 יפן  קוסטה ריקה
20 קוריאה הדרומית  מאוריציוס

 

איפה נמצאת ישראל? במדד הדמוקרטיה ישראל זכתה במקום ה- 27 כ "דמוקרטיה פגומה" ("Flawed Democracy"). באיזור המזרח התיכון וצפון אפריקה (MENA), אין כלל "דמוקרטיות מלאות". ישראל ותוניסיה הן היחידות באיזור MENA שמקבלות מעמד של דמוקרטיה פגומה. גם משהו.

במדד הפיתוח האנושי, ישראל נמצאת במקום ה- 22 שהוא די-מכובד, רק מקום אחד מתחת לארצות הברית ומעל לאוסטריה, ספרד, צרפת ועוד חברות באיחוד האירופי.

עד כאן טבלאות, מכאן לשאלות קיומיות. איפה כיף לחיות? זה לא רק עניין של טעם והעדפה אישית. זה גם עניין של – האם כשאצטרך טיפול רפואי, אקבל אותו? האם אפחד מהמחט של הרופא, שמא היא מזוהמת? איפה ייתקע לי המחשב כי החשמל נופל? איפה יהיו לי חלפים לאוטו, שלא יהרגו אותי כשאנסה לבלום?

לא הוכחתי כלום – כאמור, מתאם חיובי איננו קשר סיבתי. אבל כדי לטעון את ההיפך – כלומר, שאין קשר בין דמוקרטיה לבין רמת חיים – צריך להתאמץ קצת יותר.

קיכלי הסהרון היה – לא לפי הסדר – יזם, חבר קיבוץ, מנהל הנדסה, מדריך טיולים, מפקד בצבא, פקח ברשות שמורות הטבע, חקלאי, צולל, צפר, ועוד כל מיני.  הוא אב לשלוש בנות מחוננות, עובד וכותב במקום רחוק וקר.

Subscribe
Notify of

4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Admin
20 days ago

יפה כתבת 🙂 ואכן מתאם חיובי איננו קשר סיבתי. אולי אני הקורא היחיד באתר הזה שמרגיש אי נוחות מהשיטה הדמוקרטית? למה שהרוב יקבע מה טוב עבורי? גם אם 99 אנשים יחליטו שצריך לפתוח גן שעשועים לכלבים, אני מתנגד שיכפו עליי תשלום לגן הזה. אני רוצה להקים גן שעשועים לחתולים! לכן, יש שאומרים שדמוקרטיה זה לערוך הצבעה בין 2 זאבים וכבשה, ולשאול: "מה נאכל היום?". דמוקרטיה היא מנגנון נפלא בקהילות קטנות, שאתה, אני והחברים ניפגש בשביל המפורסם Duricle בקנדה, אז נערוך הצבעה דמוקרטית והרוב יחליטו לאיזה מסעדה ללכת, זה גאוני. אבל כשמדובר על המדינה, מה פתאום שהרוב שאני לא מכיר בכלל… Read more »

Last edited 20 days ago by הישראלי הנודד
Tomer
Guest
21 days ago

אם יש מתאם, יש תלות: זו עובדה מתמטית ואין צורך לנסות להפריך אותה. מעבר לכך, בודדות המדינות (ישראל, סינגפור, סעודיה והאמירויות) שאינן דמוקרטיות par-excellence ומעניקות לאזרחיהן איכות חיים ראויה (על פי הקריטריונים שהגדרת.

השפעת הדמוקרטיה על איכות החיים היא עקיפה: דמוקרטיה מביאה ליציבות שלטונית (ממשלות מתחלפות, אבל המוסדות ממשיכים כסדרם), ויציבות מביאה לגביית מיסים סדירה ואכיפת חוק עקבית, שבתורן מייצרות בטחון אישי ותפקוד מערכתי. הברדק ברחבי עולם מרמז שעדיין יש לדמוקרטיה לאן להתפתח, ובוודאי הגרסא הסהרורית של ה-"דמוקרטיה" הישראלית עם ריבוי מפלגות וקואליציות רופפות, ושרים נטולי כישורים ואינטליגנציה.

Tomer
Guest
Reply to  קיכלי הסהרון
21 days ago

אז אתה מדבר על סיבתיות, כי לא כך זה נוסח.