Sign In

Remember Me

הגירה לאיטליה

הגירה לאיטליה

איטליה זה רומנטיקה, אהבה וחושניות. איטליה היא אוכל מעולה ויינות משובחים. איטליה היא אירופה, אבל עם מנטליות לא הכי אירופאית, שלא נדבר על מזג האוויר. איטליה היא חלום לתיירים, אבל האם איטליה היא חלום למהגרים?

במאמר זה נסקור את איטליה כמדינה, על נתוניה, יתרונותיה וחסרונותיה, כך שתוכלו לקבל תמונה רחבה יותר של המדינה, אם אתם שוקלים להגר אליה. המאמר לא כולל רק "נתונים יבשים", אלא גם אנקדוטות מחיי היומיום והבחנות שרק מי שגר כאן יכול לספר לכם.

דרכון מדינה – איטליה

איטליה נמצאת בדרום אירופה, לחופי הים התיכון, והיא חלק מהאיחוד האירופי. חיים בה יותר מ-61 מיליון איש, חלק בערים וחלק באזורים הכפריים יותר. זוהי מדינה דמוקרטית לכל דבר, עם שלוש זרועות שלטון, והשפה הרשמית על פי חוק היא איטלקית. גם כאן, כמו במקומות אחרים באירופה, התחבורה טובה בעיקר בערים הגדולות, אבל בין-עירוני קצת פחות אטרקטיבית, וכדאי שיהיה לכם רכב לנסיעות ארוכות. תשתיות הכבישים במצב טוב יחסית. האקלים בדרום איטליה הוא נוח יחסית ודי דומה לישראל, ובצפון יותר אירופאי מבחינת הקור.

לפני הכל, רומא אינה פירנצה, ונציה אינה טוסקנה ומילאנו אינה נאפולי, שלא לדבר על ההבדלים מסרדיניה וסיציליה. לכל אזור יש יתרונות וחסרונות, ואפילו המנטליות היא אחרת. האוכלוסייה היא בעיקר נוצרית קתולית (ולמי ששכח נזכיר שהוותיקן שוכן ברומא, איטליה), אבל יש גם מיעוטים אתניים אחרים. מבחינת פליטים, יש כמות די גדולה של פליטים שמגיעה לאיטליה, בדרך כלל כנקודת פתיחה למקום אחר באירופה. מאחר שאיטליה קרובה גיאוגרפית לכמה מדינות מהן בורחים הפליטים, כמויות הפליטים שאיתן איטליה צריכה להתמודד הן גדולות יותר מאלו של בריטניה, למשל.

איטליה היא דוגמא מצוינת להגירה למקומות על פי טעם אישי. מה זה אומר? לאיטליה מהגרים בכל הגילאים- יש פה מבוגרים, צעירים, סטודנטים, משפחות עם ילדים – כולם רוצים לטעום מאיטליה. תוכלו למצוא סטודנטים לעיצוב (כל דבר, כולל אוכל) במילאנו, פנסיונרים שהחליטו להפוך לייננים עם פרישתם בטוסקנה, משפחות שהחליטו להאט את קצב החיים בפירנצה או ונציה, והרבה מאוד מדריכי תיירים ברומא, בין היתר. ולמרות המהגרים הרבים (לא יחסית לגרמניה, למשל, אבל עדיין רבים) איטלקים הם לא מחובבי האנגלית (או עברית) ומומלץ ללמוד איטלקית במהירות האפשרית. איטלקית, כמו ספרדית, היא שפה קלה יחסית ללימוד.

יוקר המחיה גם הוא משתנה ממקום למקום, ולכן המגורים כנראה יהיו תלויים בעבודה ובחסכונות שאתם מביאים איתכם. הרבה יותר יקר בערים הגדולות (כמו רומא או מילאנו) מאשר בערים הקטנות יותר (כמו בולוניה או פיזה) ובכפרים, אבל לא בטוח שאתם אנשי כפר, שמתאימים לסגנון אנשי הכפרים האיטלקיים. המצב הכלכלי הוא נע ונד, בעיקר לקצה הלא טוב, כך שקשה לסמוך על פתיחת עסק שיהפוך אתכם למיליונרים. יש רבים שמנסים לפתוח עסק באיטליה, ומוותרים מותשים אל מול המערכת הבירוקרטית, ויש כאלו עם סבלנות ברזל, בתקווה שהבירוקרטיה תיגמר בסוף. למצוא עבודה כשכיר מאוד קשה, בכל אזורי המדינה, גם לאיטלקים. המשכורות ברוב המקומות הן די נמוכות, ואנשים שיש להם עבודה מחזיקים בה בכל הכוח, על מנת לא להסתובב שנים מראיון עבודה לראיון עבודה.

הלימודים באיטליה ברמה טובה מאוד, והלימודים במערכת החינוך הציבורית הם בחינם. ילדי מהגרים לומדים גם המערכת הציבורית וגם בפרטית, כשהמערכת הפרטית לא מסובסדת על ידי המדינה, כמובן. הלימודים הגבוהים באוניברסיטאות השונות (כולל אמנות, עיצוב ואדריכלות) נחשב למצוין ושכר הלימוד נע בסביבות 20,000 אירו ומעלה.
ממערכת הבריאות הציבורית מהגרים פחות מרוצים, אבל הביטוח הפרטי עוזר תמיד להתקדם ברמת הרפואה.

הקהילה היהודית והישראלית הגדולות ביותר נמצאות ברומא, אך יש גם כאלו במילאנו, נאפולי וטורינו, ובמקומות קטנים יותר. לרוב לקהילות יש קבוצות משל עצמן, וניתן ליצור איתם קשר דרך הפייסבוק, בלוגים ואתרים ברשת. ישראלים שעברו לאיטליה מנסים הרבה פעמים להבהיר לחדשים ולפוטנציאליים את ההבדל בין מציאות כמהגרים במדינה, לבין טיול בה כתיירים. לא תמיד זה עובד.

מכשולים אפשריים: יש כמה חסרונות, שחשוב לנו לחזור עליהם: באיטליה לא הכי זול, עבודה לא נורא קל למצוא (גם אם יש לכם דרכון אירופאי), ואם הציפיות בשמיים – לפעמים הנחיתה למציאות היא כואבת במיוחד…

אם אתם מוכנים נפשית לעבור את כל המכשולים – לכו על זה!

מידע נוסף:

  • מידע על סוגי הויזות השונות לאלו שאינם אזרחי איטליה ניתן למצוא כאן.
  • מידע מאתר שגרירות איטליה בישראל ניתן למצוא כאן.
  • מידע לגבי קבלת אזרחות איטלקית ניתן למצוא כאן.

Subscribe
Notify of

9 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ליאור אסרף
Guest
4 years ago

אני מעוניין לעבור לגור באיטליה מה אני עושה בישביל לקדם עיניינים

Reply to  ליאור אסרף
4 years ago

הי ליאור, מוזמן לרכוש חבילת מידע מרוכז על סוגי הויזות לאיטליה, כולל טפסים והסברים
https://leaveisrael.com/product/packages-visas-and-citizenship/

איילסקי
Guest
5 years ago

שלום,אני מעוניין לעבור לגור באיטליה (אינני מבקש אזרחות איטלקית או אישור עבודה),האם צישהו יודע כיצד ניתן לקבל אשרה מתאימה?

Reply to  איילסקי
5 years ago

יש לנו חבילת ויזות לאיטליה, שמפרטת את כל סוגי הויזות. זה הלינק (תנסה יותר מאוחר, כי כרגע יש בעיה טכנית עם העמוד). בהצלחה!
https://leaveisrael.com/product/packages-visas-and-citizenship/

ה.ה.
Guest
Reply to  ברלינאית
5 years ago

אם מי אפשר (ורצויי) להתייעץ לגבי ביטוח לאומי בגרמניה?

Reply to  ה.ה.
5 years ago

שאלה על מה? (ולמה בעמוד איטליה?)

ה.ה.
Guest
Reply to  ברלינאית
5 years ago

אני מניח שכמו שיש עו"ד שעוסקים בתחום של "מיצויי זכויות" בישראל יש מי שיכול לייעץ בנושאי ביטוח לאומי, ספציפית למהגרים אזרחי האיחוד (לא אזרחי גרמניה).

Reply to  ה.ה.
5 years ago

אני עדיין לא מבינה למה אתה מתכוון. אתה מוזמן לכתוב לי בטופס 'צור קשר'. [עכשיו הטופס עובד]

הילה
Guest
5 years ago

היי.. שמי הילה. כיום יש לי בוטיק ומעוניינת לעסוק בזה גם באיטליה