Sign In

Remember Me

הגירה לרומניה

הגירה לרומניה

רומניה שאנחנו מכירים היא מעבר לסטיגמות. אנחנו לפעמים אוהבים לקשר מדינות מסוימות עם דימויים מסוימים, וזה משפיע על החלטות ההגירה שלנו. האם רומניה והרומנים הם באמת כפי שהם מצטיירים בדמיוננו?

במאמר זה נגלה לכם את רומניה כמדינה, על נתוניה, יתרונותיה ומכשוליה האפשריים, כך שתוכלו לקבל תמונה רחבה יותר של המדינה, אם אתם שוקלים להגר אליה. המאמר לא כולל רק "נתונים יבשים", אלא גם אנקדוטות מחיי היומיום במדינה והבחנות שרק מי שגר כאן יכול לספר לכם.

דרכון מדינה – רומניה

ברומניה קצת יותר מ-21 מיליון תושבים, כשרובם המכריע רומנים. זוהי רפובליקה דמוקרטית שנודעת בשנה האחרונה בעיקר בשל הנסיונות לבער את השחיתות שפשתה בכל המערכות הבירוקרטיות והפוליטיות. הרומנים גילו אקטיביות מרשימה ויצאו לרחובות (במיליונים!!) כנגד החוקים הפוטנציאליים וגרמו להקפאת המצב, והם מתכוונים להילחם בשחיתות, כך שיש תקווה לעתיד נקי (יותר) משחיתות 🙂 כן, קראתם נכון – רומנים לא אוהבים גנבים.

רומניה יכולה לחייך אליכם כמהגרים, ויכולה גם שלא – תלוי במקצוע שלכם, איפה שתגורו והגישה שלכם לרומנים. הרומנים חשדנים מאוד בהתחלה לזרים (ובכלל- כנראה שריד מהתקופה הקומוניסטית), אך היכרות יותר מעמיקה מתירה את החששות בדרך כלל. ברמת העיקרון, רומניה נחשבת לאחת מהמדינות העניות באירופה, והיא נאלצה להתמודד עם הגעה מסיבית של צוענים לשטחה שנים רבות לפני כניסתה לאיחוד האירופי ומשבר הפליטים האחרון. עם זאת, ההונגרים נחשבים למיעוט הגדול ביותר במדינה, עוד יותר מהצוענים. השפה העיקרית היא רומנית, אבל בערים הגדולות לא קשה למצוא דוברי אנגלית.

רומניה החלה להיות יותר ידידותית לסביבה רק בשנים האחרונות, ואיכות החיים בה היא לא מהגבוהות באירופה. מערכת התחבורה ברומניה היא לא הכי מתקדמת (בלשון המעטה), וההסתמכות בה על רכב פרטי היא גדולה יותר ממדינות אירופה האחרות. אמנם יש תכניות לשיפור התחבורה הציבורית, אבל עדיין תוכלו לראות את הטרולי (אוטובוס לא יעיל בעליל עם התנעה חשמלית, שמובל על ידי קווי חשמל עיליים) בשנים הקרובות, ויישום התכניות לא עומד בראש סדר העדיפויות של הממשלה.

מבחינת אקלים, ברומניה קר מאוד (מאוד! יכול להגיע גם למינוס עשרים ומשהו מעלות) בחורף, וחם מאוד בקיץ, כשיש הבדלי טמפרטורות משמעותיים בין אזורים שונים במדינה, שמשופעת בהרים ויערות.

מערכת החינוך הציבורית ברומניה לא נחשבת למוצלחת במיוחד, אף על פי שהכניסה לבתי הספר התיכוניים נעשית על פי קריטריונים יחסית גבוהים, שהילדים צריכים לעמוד בהם. בערים הגדולות בתי הספר הציבוריים נחשבים לטובים יותר מאשר אלו באזורים הכפריים, כשהם קיימים (יש אזורים שלא מחשיבים חינוך כאבן יסוד בחינוך הילדים). עם זאת, חשוב לציין כי החינוך הציבורי ברומניה הוא בחינם, והפרטי לא. בתי ספר דו-לשוניים ובינלאומיים תמצאו לרוב בבוקרשט, והם פרטיים, כך ששכר הלימוד בהם הוא בהתאם.
האוניברסיטאות ברחבי רומניה נחשבות לטובות, ורבים באים ללמוד כאן רפואה, וטרינריה וכו'.

הריכוז הגדול ביותר של ישראלים ויהודים נמצא בבוקרשט וסביבתה. עם זאת, שתי הקהילות לא נחשבות לגדולות במיוחד, אבל מאירות פנים הן בהחלט.

מכשולים אפשריים: רומניה היא מדינה עניה שעדיין בתהליך צמיחה, כך שרמת החיים אליה אתם רגילים בישראל היא לא בדיוק מה שתקבלו כשתהגרו לכאן, אלא אם תגורו באזורים העשירים של בוקרשט. רומנית היא שפה יחסית קלה ללימוד וזול זה לא מתחיל לתאר את המחיה… אנחנו אומרים – לכו על זה!

מידע נוסף:

  • מידע על סוגי הויזות השונות לאלו שאינם אזרחי רומניה ניתן למצוא כאן.
  • מידע מאתר שגרירות רומניה בישראל ניתן למצוא כאן.
  • מידע לגבי קבלת אזרחות רומניה ניתן למצוא כאן.

Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments