Sign In

Remember Me

הגירה לפולין

הגירה לפולין

תמיד רציתם לדעת איך זה בפולין ואם הפולנים (אולי פולניות יהיה יותר מדויק) הם כמו בישראל, שאומרים כל הזמן "זה בסדר… אני אשב לי בחושך לבד… ואבכה… בחושך… בקור…". אז הנה ספוילר: טרם פגשנו פולני "אמיתי" שידע על מה אנחנו מדברים. אבל עזבו אתכם הפולנים, עליהם נדבר אחר כך. פולין עצמה היא מדינה מזרח-אירופאית קלאסית, שנמצאת בתנופת צמיחה אדירה, בעיקר בערים הגדולות (ורשה, קראקוב וכו'). פולין יפה, זולה ומתפתחת, שמשלבת חיי לילה סוערים עם חגיגות מסורתיות בכל מקום, גם בכפרים וגם בערים.

במאמר זה נסקור את פולין כמדינה, על נתוניה, יתרונותיה ומכשוליה האפשריים, כך שתוכלו לקבל תמונה רחבה יותר של המדינה, אם אתם שוקלים להגר אליה. המאמר לא כולל רק "נתונים יבשים", אלא גם אנקדוטות מחיי היומיום במדינה והבחנות שרק מי שגר כאן יכול לספר לכם.

דרכון המדינה – פולין

בפולין גרים קרוב ל-39 מיליון איש. זוהי רפובליקה דמוקרטית שנודעת בשנה האחרונה בעיקר בשל חזרתה לאחור מבחינת ערכים, כלומר אימוץ הערכים הנוצרים הישנים (הקתולים), ולא את ערכי האיחוד האירופי, אליו היא שייכת, אשר נחשבים לליברלים (דוגמא טובה היא החוק לאיסור הפלות בפולין). השפה העיקרית היא פולנית, אבל בערים הגדולות לא קשה למצוא דוברי אנגלית.

פולין היא לא מדינה שמעודדת הגירה במיוחד, בעיקר בשל משבר הפליטים האחרון, שהכריח אותה לקלוט הגירה מסיבית של פליטים מהמזרח התיכון ומאפריקה. מצד שני, פולנים רבים מהגרים למדינות אחרות, בעיקר באירופה, גם כדי להרוויח שכר גבוה יותר, לטעמם, למרות שכלכלתה של פולין נחשבת לכלכלה בצמיחה, וגם משום שעבודות בפולין לפולנים הן לא מוצלחות במיוחד, והזרים זוכים לעבודות טובות יותר (והמשכורות בהתאם). ורשה היא העיר שבה כמות הזרים גדולה משמעותית משאר ערי וכפרי המדינה, והיחס לזרים (שאינם פליטים) הוא טוב יותר, בעיקר משום שהם מגיעים לעבוד בצורה חוקית.

פולין החלה להיות ידידותית לסביבה רק בשנים האחרונות, ואיכות החיים בה היא לא מהגבוהות באירופה. מערכת התחבורה במדינה אינה מתקדמת כבשאר מדינות אירופה, ואפילו לא כמו בשאר מדינות מזרח-אירופה לשעבר, אבל היא בהחלט מספקת לחיי יומיום סבירים. החנויות פתוחות מ-10 או 11 בבוקר עד שש בערב, ברוב השנה. פולין נודעת לשמצה בלכלוך ברחובות, בחופים ואפילו בשירותים הציבוריים, שנחשבים למלוכלכים ביותר באירופה, אבל מבחינת אקלים, פולין היא מדינה אירופאית קלאסית, שמשופעת בגשמים גם בקיץ. בחורף מאוד מאוד קר, ובקיץ חמים יחסית ברוב חלקי המדינה.

ימי העבודה הם בדרך כלל של שבע-שמונה שעות, כשלאחר שעות העבודה, בסופי השבוע ובחופשות לא נהוג להטריד את העובדים. ברמה כללית, הפולנים הם אנשים מאוד מתורבתים ושקטים, שכשהם בעבודה, ההומור בצד. אפשר לצחוק מחוץ לעבודה, כשלא עושים ביזנס, אבל כשצריך להתרכז בעבודה, מתרכזים רק בעבודה.

לפולין מערכת רווחה יציבה, אך אם אתם מתכוונים לחיות על סעד, כדאי להגר למדינות אחרות באירופה, כי פולין מפגרת מאחור בתחום לעומתן. מערכת החינוך הציבורית לא נחשבת למוצלחת במיוחד, והורים פולנים שמעוניינים בעתיד טוב יותר לילדיהם שולחים אותם לבתי ספר פרטיים. עם זאת, חשוב לציין כי החינוך (הציבורי) בפולין הוא בחינם, והפרטי לא. בתי ספר דו-לשוניים תמצאו לרוב בוורשה, והם פרטיים, כך ששכר הלימוד בהם הוא בהתאם.

הריכוז הגדול ביותר של ישראלים ויהודים נמצא בוורשה, כשעוד רבים מפוזרים בערים הגדולות השונות, בעיקר מטעמי עבודה. שתי הקהילות מאוד מאירות פנים, ועוזרות להתאקלמות מהירה.

מכשולים אפשריים: כמו בגרמניה, גם פולין היא זיכרון כואב להרבה אנשים, אבל באופן מפתיע היחס בישראל לאלו שבחרו להגר לפולין הרבה יותר טוב מאשר לאלו שבחרו להגר לגרמניה. אנחנו אומרים – פולנית היא לא שפה קשה והחיים מאוד זולים בפולין… לכו על זה!

מידע נוסף:

  • מידע על סוגי הויזות השונות לאלו שאינם אזרחי פולין ניתן למצוא כאן.
  • מידע מאתר שגרירות פולין בישראל ניתן למצוא כאן.
  • מידע לגבי קבלת אזרחות פולנית ניתן למצוא כאן.

Subscribe
Notify of

4 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
תמיר
Guest
6 years ago

אני מבין פולנית בסיסית וביקרתי כמה פעמים בפולין, הייתי שם מעל 4 פעמים ואני לא ממליץ. אנשים קרים, לא חברותיים ולרוב הם קשים ועקשנים. לא זכיתי ליחס ידידותי במיוחד מצד הפולנים, והפולניות שחצניות וסנוביות. והם לרוב נוטים להתלונן הרבה, ומהיכרות שלי עם פולנים (ביחוד פולניות), הם אנשים די פאסימיים ברובם. לגבי השירותים, נכון, הם מלוכלכים בחלק מהמקומות. הרחובות אולי יותר נקיים מישראל, אבל רחוקים מאוד מלהיות נקיים או אסתטיים, לא נדיר בכלל לראות הרבה בדלי סיגריות על הרצפה ברחובות וכ'. ורוב האוכלוסיה שמרנית, כמעט ואין אתאיסטים והרוב נוצרים קתולים. הא כן, והם גם לאומניים וקסנופובים. פולין אמנם זולה, אבל האיכות… Read more »

רונן
Guest
Reply to  תמיר
1 year ago

אני גר בפולין מעל ל-10 שנים ואני חייב להגיד שמה שכתבת ממש לא נכון. הפולניות ממש לא סנוביות והפולנים לא קרים. מה שכן הם מנומסים. בקיצור ממליץ בחם לנסות!

Whatsinaname
Guest
Reply to  תמיר
1 year ago

הבלים. עבדתי בפולין, פגשתי פולנים ופולניות, יש בפולין גוונים, אי אפשר להכליל, יש כל מיני. בנאדם שכותב "הייתי בפולין מעל 4 פעמים" ראוי לאמפטיה, לא לרפרנס של מומחה לענייני פולין.

רוני
Guest
6 years ago

יש מדינות הרבה יותר אטרקטיביות באירופה, המציעות יוקר מחיה נמוך (יותר נמוך מאשר בפולין), מזג אוויר פחות קר וקודר ובהחלט הרבה פחות אנטישמיות… הבלקן הרבה יותר אטרקטיבי מפולין, אם כי חלק ממדינות "יוגוסלביה לשעבר" אינן חברות עדיין בשוק האירופאי, ואולי עדיף שכך… מבחינת יכולת השתכרות, כל המדינות האלו (כולל פולין) מתאימות בעיקר למי שמסוגל לעבוד מרחוק (באמצעות המחשב / אינטרנט) ולהוציא את פרנסתו מחוץ לשוק המקומי, או מי שמסוגל לקבל חוזה בחברה בינלאומית כמהנדס, איש הייטק, מומחה חקלאות וכיו"ב…