Sign In

Remember Me

החרדים אינם אשמים

פוסט אורח מאת איתמר.

כנער חילוני במדינת ישראל שנאתי את החרדים. כאתאיסט, מעולם לא סבלתי שום דת, והחרדים ייצגו בעיני את כל מה שרע בדת ובדתיים: בורות, קנאות, מיסטיקה, הכחשת עובדות מדעיות מטעמים אידאולוגיים, אלימות, גזענות, בדלנות ושאר רעות חולות. השנאה שחשתי מקובלת בקרב חילונים בישראל, והצלחתו של נביא השקר יאיר לפיד בבחירות האחרונות מוכיחה זאת. אבל למה בעצם לשנוא את החרדים? מה הם עשו (או לא עשו) שמצדיק שנאה זאת? ככל שחשבתי על הנושא, כך הבנתי שהבעיה העיקרית במדינת ישראל היא החילוניים ולא החרדים, שהם בסך הכל קבוצה מגובשת ומלוכדת היטב שמנצלת בעורמה את טיפשותם ואפסותם של החילונים.

אוקיי, אז למה בעצם חילונים שונאים חרדים? ישנן שלוש סיבות עיקריות:

1. החרדים לא מתגייסים לצה"ל. על כך אומר בפשטות: כל הכבוד לחרדים! בניגוד לחילונים ולחרד"לים, שמקבלים על עצמם את עבדות הגיוס ומוסרים את גופם, נפשם ואת האוטונומיה המוסרית שלהם בידי גוף שמבוסס על כפייה ואלימות, החרדים לא רואים בגיוס החובה שום הצדקה ומסרבים לקחת בו חלק. הם מאמינים שזמנם ינוצל טוב יותר בלימוד התורה והתלמוד, ומסרבים לוותר על תענוג מפוקפק זה לטובת "שירות" בכפייה בגוף שיצווה עליהם להרוג, להיהרג, ולקבל פקודות מאידיוטים על סמך הציורים שהם נושאים על כתפיהם. האח לחרדים! אם כל הישראלים היו כמותם, אולי מצבה של ישראל היה טוב יותר.

אך האם החילונים רואים זאת כך? לא ולא. בשבילם, שוויון חשוב יותר מצדק. עבדות לכולם עדיפה על חופש לעצמם. בהתאם לתפיסת עולם זאת, הם הצביעו בהמוניהם ליאיר לפיד, אדם שהבטיח להם להרחיב את מוסד העבדות לכל העם. במקום להבטיח הקלה בנטל, לפיד הבטיח שוויון בנטל. למה שרק חלק מאתנו יהיו אומללים? בואו נהיה כולנו אומללים! החילוני הישראלי שקול לאדם שדירתו נפרצה והושחתה, ובמקום להתקין מנעול חזק יותר, הוא מצר על כך שדירת שכנו לא נפרצה. יתרה מכך, הוא מחבל במנעול שכנו באישון ליל על מנת שיבוא צדק ושכנו יסבול כמו שסבל הוא. ובנוסף לכך, הוא שונא את שכנו על כך שזה מסרב להיות קורבן לפריצה! כך הוא הישראלי החילוני: יחבל בחייו ובחיי רעיו מתוך ניסיון נואש לאמלל את כולם באופן שווה. טמבל אמיתי.

2. החרדים חיים על חשבוננו. נכון: רוב החרדים לא עובדים ומקבלים קצבאות שמנות על חשבון הפראיירים שכן עובדים. אבל מי אשם בכך? החרדים הם (עדיין) מיעוט דמוגרפי ופוליטי במדינת ישראל, וכל מה שהם מקבלים ניתן להם על ידי פוליטיקאים רודפי שררה—פוליטיקאים חילונים שמצביעיהם חילונים. החרדים לא גנבו את תקציבי הישיבות. למה להם? מדוע להיכנס דרך החלון כשהדלת פתוחה והשומר מזמין אותך פנימה?

לבעיה שני מקורות. הראשון הוא פחד מערבים. פעמים רבות שמעתי את המשפט "היהודי הגרוע ביותר טוב מהערבי הטוב ביותר", והחרדים מנצלים הלך רוח זה כמיטב יכולתם. מאז קום המדינה בחרה ממשלה אחר ממשלה, ימין ושמאל, לצרף אליה חרדים על פני ערבים. וכשהחרדים בפנים, שווה לתת להם כל אשר יחפצו אם רק יצביעו לעוד התנחלויות ולעוד כסף לצה"ל. הישראלי הממוצע כל כך פוחד מערבים שהוא יעדיף למכור את נשמתו לחרדים ומלבד שלא יבואו עליו בדמיונו ערבים רעים לכלותו.

המקור השני הוא יסודותיה הדתיים והמשיחיים של מדינת ישראל, מדינה שהוקמה כבית לאומי לעם היהודי ומבוססת על זכות השיבה, אותו רעיון הזוי שאם מישהו מאבות אבותיי חי בצפת לפני 3,000 שנים, יש לי זכות "לשוב" לאדמתי בתל אביב או בחיפה. וכשאתה מקים מדינה שמבוססת על רעיונות אלו, אתה יכול לצפות רק לצרות. החרדים והדתיים רואים עצמם כמיצגים האמתיים היחידים של היהדות, ולחילוני נשארות שתי ברירות: להכיר בעובדה שהוא לא באמת יהודי, שהרי הוא לא ממלא אף אחת ממצוות הדת, ובכך למעשה לוותר על זכותו לראות במדינת ישראל כמדינתו; או לכבד את הדת, כלומר להדליק נר בחנוכה, להתחתן ברבנות, ולציית כשנאמר לו מה הוא יכול ולא יכול לאכול ועם מי מותר ואסור לו להתחתן. אחרי הכל, זו מדינה יהודית, לא? אז אתן קצת מכספי בשביל שהרבנות תתקיים. לפחות כך ארגיש שזו המדינה שלי ושאיני חי בנכר.

והחרדים יודעים זאת טוב מאוד, וחיים טוב על פי האמרה "נותנים לך, תיקח". זו אשמת החילונים שהחרדים חיים על חשבונם, ואין שום אחריות לכך מצד החרדים.

3. החרדים משליטים כפייה דתית. בהחלט: אסור ליהודים למכור חמץ בפסח, אסור לכהן לשאת גרושה, אסור להפעיל "בתי עינוגים" בכל צום ותענית, ואם תיסע דרך מאה שערים בשבת אתה יכול לצפות למטר של אבנים, שהרי עשית "פרובוקציה", אותה מילת קסם ישראלית שמשמעותה "חייתי את חיי לפי מצפוני". ושוב אשאל: אשמת מי זה? כל הטיעונים מהסעיף הקודם קבלים גם פה: החרדים הם מיעוט והחילונים נכנעים להם מפחד שהמדינה תאבד את צביונה היהודי ו/או שערבים רעים ישמידוהם.

לסיכום, החרדים לא אשמים בדבר. החילונים בחרו—מתוך פחד לא רציונלי, מתוך שנאה לערבים, ומתוך תקווה מוזרה לשימור "צביון יהודי"—להתרפס בפני החרדים ולתת להם את גופם, כספם וכבודם. מגיע לחילונים כל מה שהם חוטפים מהחרדים, ולאלו שהצביעו ללפיד מגיע לחטוף חזק במיוחד. הגיע הזמן שחילונים ייקחו את המדינה שלהם בידיים ויתחילו לדרוש צדק וחופש לעצמם ולא עבדות וסבל לאחרים. או שיעזבו. אבל להישאר ולהתבכיין זה לא פתרון.

 

מאת

Subscribe
Notify of
13 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments