Sign In

Remember Me

מתכוננים לעזיבה: המדריך לבני נוער

פוסט אורח מאת איתמר, גרמניה.

אם אתה נער ישראלי, אז סביר להניח שכמו רוב בני גילך בארץ ובעולם, החיים שלך מורכבים ברובם מטלוויזיה, פייסבוק, סמארטפון, משחקי וידאו, שיעורי בית וניסיונות נואשים לזיין את הילדה היפה שיושבת לידך בשיעור היסטוריה (או להתחמק מניסיונותיו של זה, אם את נערה. מעתה והלאה אכתוב בלשון זכר, אך ברור שהכוונה לבנים ובנות כאחד). נו, בסדר, כך זה צריך להיות. אתה נער, ואתה רוצה להנות מהחיים. מצד שני, אם הגעת לדף זה, אז סביר להניח שאתה בוגר לגילך והנך מנסה לקבל אינפורמציה על איך לעזוב את ישראל ולהגר למדינה יותר שפויה. לצערך, כנער האפשרויות שלך מוגבלות מאוד, אבל זה לעולם לא מוקדם מדי לתכנן בריחה מארץ זבת דם ודמעות לארץ בה תוכל לחיות בשלווה ובשגשוג. בדף זה תמצא כמה טיפים שיעזרו לך להתכונן להגירה מישראל אם וכאשר תוכל ותרצה לעשות זאת:

1. אנגלית, אנגלית, אנגלית. אנגלית היא השפה הגלובלית דה פקטו, שפת המדע והמסחר, התקשורת והאקדמיה. כל אדם בעולם חייב לשלוט באנגלית ברמה גבוהה אם הוא רוצה להצליח בחיים, ובמיוחד אם הוא מתכנן להגר. חמש יחידות באנגלית זה לא מספיק; אתה חייב ללמוד מטלוויזיה, אינטרנט, רדיו, ספרים, שיחות, עיתונים ומכל מקור אחר. אתגר את עצמך: הורד תכניות טלוויזיה בלי תרגום, עשה מנוי למגזין באנגלית, קרא עיתונים באנגלית באינטרנט, הקשב לתחנות רדיו זרות באינטרנט, הורד אפליקציות מילון לדפדפן, קרא ספרים באנגלית, קנה (או הורד) מילון טוב (אנגלי-אנגלי!), וכו'. כמה שלא תלמד אנגלית, תמיד תוכל לשפר אותה. לאנגלית אוצר מילים עצום, ותמיד אפשר ללמוד עוד. שקול לקחת מבחני ידע באנגלית על מנת שתהיה לך תעודה מוכרת שמעידה על ידיעת השפה (TOEFL, IELTS, TELC).

2. למד שפות אחרות. בעולמינו התועלתני, זה נחשב מיושן ללמוד שפות זרות ללא סיבה מעשית, אבל לימודי שפה הנם דרך נפלאה להיחשף לתרבויות זרות, לקרוא יצירות מופת בשפת המקור, לתקשר ולהחכים. בנוסף, ידיעת שפות יכולה להגביר את פוטנציאל ההגירה שלך. שקול ללמוד גרמנית (קשה), צרפתית (קל) או ספרדית (קל מאוד). באופן אישי אני ממליץ על צרפתית—בגלל הקלות, בגלל שזה יעזור עם הגירה לקנדה, בגלל כמות יצירות המופת שנכתבו בשפה זאת (קאמי, סארטר, פרוסט, מונטיין, רבלה, ועוד), ובגלל כל השטויות על שפת האהבה. למד בבית הספר, בבית ספר פרטי, או על ידי ספרים או מורה פרטי. אחרי שקלטת את הבסיס, השתמש בדרכים המפורטות לאנגלית על מנת להשתפר.

3. בדוק את אילן היוחסין שלך. אם אתה ממוצא מזרחי, אז לצערך סיכוייך למצוא דרכון זר אפסיים, אבל אם יש איזשהו סיכוי שיש לך שורשים אירופיים, למד אותם היטב וראה אם יש באפשרותך לקבל דרכון זר. הזהר מעורכי דין רמאים שיגנבו את כספך וימכרו לך אשליות ושקרים ולמד את חוקי ההגירה והאזרחות של מדינות שונות על ידי חיפוש באינטרנט.

4. הזהר מעברות פליליות. תיק פלילי יכול לדפוק לך את סיכויי ההגירה לכל החיים, ומדינות רבות דורשות תעודת יושר כחלק סטנדרטי מהליך ההגירה. אתה אוהב לחשש? סבבה, אבל עשה זאת בחדרי חדרים. הדבר האחרון שאתה רוצה זה להיעצר על שימוש בסמים או נהיגה בשכרות, שלא נדבר על אלימות. אפילו מעצר ללא הרשעה יכול לסבך לך את הליכי ההגירה. תהיה ילד טוב.

5. מצא לך חברים בחו"ל. בעידן האינטרנט, קל מאוד לתקשר ולמצוא חברים ברחבי העולם מחדרך בישראל. שוטט באינטרנט, מצא אנשים עם תחומי התעניינות דומים לשלך, והתיידד עמם. שלח אימיילים, דבר בסקייפ, הוסף אותם לפייסבוק, שוחח בטלפון. חברים יכולים לעזור לך להיקלט, למצוא דירה ועבודה, לתרגם ולתקשר בשבילך, לעזור לך עם התרבות המקומית, ועוד, אז אף פעם אל תזלזל בערכם של חברים טובים. כמו כן, ידידות יכולה להוביל לאהבה, ואהבה לנישואים, ונישואים לוויזה או אזרחות. כמובן שאתה צרך להיזהר מסוטים ומטורפים למיניהם, שכמותם לא חסרים באינטרנט. תעבוד חכם: אם פגשת מישהו ויום אחרי זה הוא מזמין אותך על חשבונו לבית שלו בבריסל, יש סיכוי טוב שיש לו כבר כמה שלדים בארון, פשוטו כמשמעו. אל תהיה טמבל.

6. זכור שגיל 16 הוא הגיל המכריע. את עזבת את ישראל והיגרת למדינה אחרת לפני הגיעך לגיל 16, אינך חייב בגיוס לצה"ל. ברגע שהגעת לגיל 16, צה"ל כבר נעץ בך את ציפורניו ולא יניח לך לעזוב. אם תעזוב, תחשב כעריק והצבא ההומני של עם הספר ירדוף אותך כל חייך ויעצור אותך בשדה התעופה אם וכאשר תבוא לביקור. אם אתה מתכנן לעזוב, עדיף שתעשה זאת לפני גיל 16 ובכך תמנע מעצמך סיבוכים. אם כבר הגעת לגיל 16, אל תתייאש: ישנן דרכים רבות להציל את עצמך מעבדות הגיוס ואם זה היה הבלוג שלי, הייתי מפרט אותן. אבל קח יוזמה: חפש באינטרנט, שאל אנשים, תתעניין. יש לא מעט שעשו זאת וישמחו לעזור.

7. עשה עצמך מבוקש. מדינות אוהבות מהגרים—כל עוד הם צעירים, משכילים, דוברים את השפה המקומית, ויכולים לתרום למשק ולכלכלה. עליך פתח כישורים שיעשו אותך מבוקש. תואר אקדמי הנו כמעט דרישת מינימום כיום, ותחומים כמו מחשבים, הנדסה, מתמטיקה, כימיה, וביולוגיה נחשבים לחמים במיוחד. אבל גם אם תחומי ההתעניינות שלך הם ספרות, היסטוריה, או פילוסופיה, יש לך הרבה מה להציע. למד טוב והתבלט מעל השאר, ותמצא שיש ביקוש גם לתחומים אלו. ואולי אתה אומן, מוזיקאי, או משורר? תתבלט, ותמצא שיש ביקוש. יהיה תחום ההתעניינות שלך מה שיהיה, אתה צריך להתחיל לחשוב על זה כבר בתיכון (או לפני כן), ללמוד טוב, ולקבל ציונים טובים ומכתבי המלצה.

8. תקשר עם הורייך. יכול להיות שהורייך הם מהדור הישן וחושבים ש"ירידה" מישראל היא חטא קדמון ופשע נגד קרבנות השואה, אבל הם עדיין הורייך. דבר עמם, הסבר את עצמך, אמור להם מדוע אינך מעוניין להישאר בישראל. בין את יבינו ובין אם לא, לפחות תדע שאתה את שלך עשית.

9. בקר לפני שאתה מהגר. קל מאוד למצוא מידע באינטרנט, אבל הערך של המידע הזה לעתים נמוך מאוד או לא רלוונטי. שמעת שנורווגיה מדינה יפה? נכון, אבל קח בחשבון שהמבורגר עם צ'יפס ושתייה עולה שם 23 דולר (5 יורו בגרמניה, 5 דולר בארה”ב). שמעת שבצ'כיה אפשר לחיות בזול? נכון, אבל קח בחשבון שכמעט אף אחד שם לא דובר אנגלית, ושצ'כית שפה קשה מאוד. לא אוהב קור? אז אולי פינלנד לא בשבילך, למרות מערכת החינוך הטובה. בקר במדינה לפני שאתה אפילו חושב להגר אליה. בסופו של דבר, “איכות חיים" הוא מונח סובייקטיבי ואישי ומדדי איכות חיים הם בסך הכל מספרים. מה שטוב לאחרים לא בהכרח טוב בשבילך, וההפך. זכור את משפט המפתח: ubi bene ibi patria כלומר איפה שטוב לי, שם המולדת שלי. דגש על "לי".

10. חשוב גלובלית. הרבה ישראלים נעולים על הרעיון שארה"ב זה ניו יורק ולוס אנג'לס ושבאמצע מדבר ריק, ושאירופה זה לונדון, פריס ורומא, וזה הכל. אבל העולם גדול, פתוח ומשתנה. הידעת שכלכלת אוסטרליה היא מהיציבות והצומחות בעולם, ושמדינת ענק זו צריכה מהגרים? הידעת שקנדה משלבת הרבה מהיתרונות של כלכלת ארה"ב עם היתרונות של סגנון חיים אירופאי? הידעת שבפולין, צ'כיה, אסטוניה, ושאר מדינות במזרח אירופה עלות המחיה אפסית? הידעת שסינגפור היא המדינה הידידותית בעולם לעסקים? הידעת שברלין, אטרקטיבית וזולה ככל שתהיה, היא עדיין העיר היקרה ביותר במזרח גרמניה, ושבקוטבוס, צוויקאו וקמניץ אתה יכול לחיות על כלום ושום דבר ועדיין יישאר לך עודף? הידעת שאחת הערים שתמיד מופיעות גבוה (לעתים תכופות ראשונה) במדדי איכות חיים בארה"ב היא סנטה פה, ניו מקסיקו? צא מהלך הרוח שרק בערים הגדולות במדינות ה"קוליות" שווה לגור. אל תגביל את עצמך סתם למקומות ששמעת שבהם יש אקשן. עיירה קטנה בדרום דקוטה או באיסלנד יכולה להתגלות כעיר החלומות שלך.

11. חשוב קודם כל על עצמך. זוהי אולי העצה החשובה מכל. אתה לא חייב למדינה, לחברה, לצבא או לעם שום דבר. זה נכון בישראל ובכל מקום אחר. החיים שלך שייכים לך. יש לך זכות מוסרית מלאה לשים את עצמך במקום הראשון בסדר העדיפויות שלך, ומי שבאמת אכפת לו ממך לא ירצה שתקריב את חייך, חרותך, אושרך, או עתידך למען אף אחד. זו לא אשמתך שאחרים לא יכולים לעזוב, או שאין להם את האומץ לעשות זאת. זו לא אשמתך שהם יטחנו יותר מילואים, ישלמו יותר מסים, או יאכלו יותר חרא באופן כללי. אל תתן לאף אחד להאכיל אותך רגשות אשמה. הגר מישראל בגו זקוף ובמצפון נקי.

אני מקווה שהפוסטים שלי יעודדו אותכם ויעניקו לכם השראה להגר וגם למצוא את האושר האישי שלכם :) קריאה נעימה.

Subscribe
Notify of
60 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments