Sign In

Remember Me

ויתור אזרחות: בעד ונגד

פוסט אורח מאת איתמר

אז עזבת את ישראל, השתקעת במדינתך החדשה, ואתה על סף קבלת אזרחות במדינה זו. מזל טוב! אבל עכשיו יש לך דילמה: בחלק ממדינות העולם, תידרש לוותר על אזרחותך הישראלית עם קבלת האזרחות הזרה. במדינות בהם אינך נדרש לעשות זאת, עדיין יש לך את האופציה לוותר על האזרחות הישראלית אם תבחר לעשות זאת. מה עושים? אם הנך נמנה על אלו שמחויבים בויתור אזרחות קודמת, אז התשובה בעיני ברורה: קח את האזרחות הזרה וזרוק את הישראלית לפח. ודרך אגב, עכשיו גם הגיע הזמן שתפסיק לקרוא לאזרחות שלך "אזרחות זרה". זו האזרחות שלך עכשיו, וזהו.

אבל מה אם אינך חייב לוותר על האזרחות הישראלית? האם כדאי לך לוותר עליה בכל זאת? ישנם טיעונים בעד ונגד. בואו נפרט אותם:

נגד ויתור:

אתה שורף את הגשרים. מה אם פעם תאלץ לחזור לישראל? מה אם משהו ישתבש במדינתך החדשה? מה אם הוריך יחלו ותאלץ לשהות בישראל תקופה ממושכת? ויתור על האזרחות משאיר לך פחות ברירות, וזה באופן כללי לא דבר טוב.

לך תדע אם לא ישימו אותך באיזושהי רשימה שחורה. ישראלים הם עם פרנואיד, וכעם סגולה והעם הנבחר, הם לא מסוגלים להבין למה מישהו ירצה לוותר על אזרחותו וחברותו בעם נעלה זה. אולי בגלל שהאיראנים שטפו לו את המוח? אולי הוא מרגל סורי? ואולי הוא סתם מטורף? יכול להיות שיהיו לך בעיות להיכנס לישראל כשתבוא לביקור. בנוסף לזה, יכול להיות שיעשו בעיות לקרובי משפחתך אם וכאשר הם ינסו לקבל סיווג בטחוני או להתקבל למוסד או משהו כזה. רגע, איפה אני? זה הסעיף של בעד או נגד?

סבתא שלך ממש לא תאהב את זה. "מה, בשביל זה עליתי מפולין? בשביל זה סבא שלך לחם בבריטים? שכחת את השואה?" קרוביך, ובמיוחד הזקנים מביניהם, יראו זאת כמעשה מיותר ופוגע, והדבר האחרון שאתה רוצה זה לפגוע בהם.

בעד ויתור:

תוכל לבקר בישראל בראש שקט. באופן מטורף בישראליותו וישראלי בטירופו, עדיף לך לבוא לביקור בישראל בתור תייר מאשר בתור אזרח. בתור תייר, לא יוכלו לגייס אותך ואת ילדייך בשום אופן ותחת שום חוק חירום, ואם תפרוץ שוב מלחמה (כלומר, כאשר תפרוץ שוב מלחמה), תוכל לעלות על מטוס באופן מיידי בלי לדאוג לצו שמונה או לבעיות בשדה התעופה. זכור: בישראל קיים חוק שמתיר למדינה להתייחס לבעלי אזרחות כפולה כישראלים בלבד. אם וכאשר תיעצר מסיבה כלשהי, לא תוכל לפנות לשגרירות מדינתך החדשה, שכן זו לא תוכל לעזור לך.

אתה שורף את הגשרים. מה, שוב? כן, בדיוק. שריפת גשרים אינה תמיד דבר רע. יכול להיות שדברים לא יסתדרו בארץ החדשה ותתפתה לחזור הביתה לחיק ישראל, שם אתה מכיר אנשים ואת התרבות והשפה. אבל כמעט מובטח לך שבטווח הארוך זו תהיה טעות מרה, שכן אין כמעט דרך שחיים בישראל יהיו עדיפים על חיים בכל מדינה בעולם המערבי. אם תוותר על האזרחות, תאלץ להתאמץ ולהצליח בארצך החדשה, ואני מבטיח לך שזה יישא פירות, גם אם זה יהיה קשה.

תוכל להגיד בגאווה "אני לא ישראלי". ויתור אזרחות הוא הכרזה גאה שנתינות במדינת ההלכה, הצבא, המלחמות והכיבוש גורמת לך שאט נפש. כשאתה מוותר על האזרחות, אתה חותך באופן רשמי וסופי את קשרייך עם מדינת ישראל ומתיר את הכבלים שזו שמה עלייך. אתה מצהיר, "את לא מייצגת אותי, ואני לא אותך".

תוכל לעצבן לאומנים ופטריוטים למיניהם. אין כמו המבט מלא השנאה של איזה שוביניסט ישראלי, בישראל או בחו"ל, כשאתה אומר לו שויתרת על האזרחות הישראלית. אף פעם אל תפספס הזדמנות לעצבן לאומנים. זה תענוג אדיר.

סיכום:

אין. תחליט בעצמך.

מאת

Subscribe
Notify of
1 תגובה
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
עטרה
Guest
2 years ago

מה שלא תחליט זה אותו הדבר .גם כאזרח וגם כתושב אתה שלול זכויות.ארץ חלם מי היה
מאמין