Sign In

Remember Me

טיפים לנטוורקינג מוצלח

טיפים לנטוורקינג מוצלח

לא משנה באיזה מקום אתם נמצאים בעולם, הקונספט הוא תמיד זהה. ככל שיהיו לכם יותר קשרים, כך יגדלו סיכוייכם למצוא עבודה שתתאים לכם. עם זאת, יש מדינות בהן לא מקובל למצוא הזדמנויות עבודה דרך קשרים, ותמיד כשאתם מגיעים למקום חדש, חשוב לברר מה מקובל ומה לא, על מנת שלא תעשו טעות פטאלית, שתגמור לכם את המוניטין.

לאילו שנחתו במדינה בה נטוורקינג זה דבר מקובל, הנה כמה טיפים מקצועיים מאיתנו:

איפה מוצאים אנשים לעשות איתם נטוורקינג?

מתחילים באינטרנט. הכי פשוט זה להצטרף לקבוצות של ישראלים בפייסבוק ולהכיר אנשים בתחומכם, וגם כאלו שלא. בכל מדינה יש אתרי MEETUP במגוון תחומי עניין, ותוכלו להצטרף לקבוצות שמעניינות אתכם, להגיע למפגשי הקבוצה ולהכיר אנשים חדשים. ארגון עולמי גדול מאוד שפועל כרשת נטוורקינג לכל דבר, ואנו ממליצים עליו בחום, הוא InterNations, ומיועד בעיקר לגילאי 30+.

אבל לא רק באינטרנט. בחיים האמיתיים שם בחוץ אמנם קצת יותר קשה לדבר עם אנשים (תלוי במנטליות של האנשים ובאופי שלכם, כן?), אבל חשוב לצאת גם למקומות שאפשר לפגוש אנשים. אנחנו מדברים על ברים שקטים ואפילו בית קפה. לנו קרה כבר כמה וכמה פעמים שישבנו עם הלפטופ שלנו בסטארבקס, עובדים על הדברים שלנו, ופתאום מישהו ליד התחיל לדבר איתנו. התפתחה שיחה, החלפנו כרטיסי ביקור, ועכשיו אנחנו משתפים פעולה בפרויקטים. כן, סתם כך. אם אתם נוסעים ברכבת למרחק ארוך, בטיסה, בשדה התעופה, ברכבת התחתית. לעולם אין לדעת מה שיחה קצרה תניב 🙂

בנוסף, לא משנה מה המקצוע שלכם, חשוב להיפגש עם אנשי מקצוע אחרים בתחום. יש אפשרויות רבות לכנסים, במדינה בה אתם גרים ומחוצה לה, אירועים וכל דבר אחר שרק תוכלו למצוא.

נטוורקינג מוצלח מתחיל בהכנה יסודית

כאן אנחנו לא מדברים על שיחה אקראית ברכבת או בבית קפה, אלא אם, כמובן, כיוונתם לאדם שיושב לידכם וידעתם מי הוא (גם זה חשוב, כל עוד זה לא ברמת הסטוקריות). חשוב שתדעו מי האנשים שלפניכם, מאחר שהם יזכרו אתכם כמי שזיהו אותם וימשיכו להכיר לכם אנשים. ככל שאתם מכירים יותר, יהיו לכם יותר הזדמנויות למצוא עבודה וקשרים, קשרים, קשרים.

אם אתם יודעים מי הזמין אתכם לכנס/רזידנסי/תערוכה מקצועית/אירוע, אתם צריכים לדעת מי הם ומה הם לפרטי פרטים (לא במובן של איך קוראים לאמא שלהם כי זה קצת סטוקרי, אבל במובן של עשיה ורקע מקצועי). חשוב שתפגינו ידע מקצועי גם לגבי התחומים שלכם וגם לגבי התחומים של מי שעומד לפניכם. אפשר להבחין בשניה מי רציני ומי לא. דוגמה: אתם פוגשים מישהו מאוד רציני בתחום בו אתם רוצים להשתלב, הוא כבר פגש 50 כמוכם היום, אבל אתם יודעים מי הוא, ולא מתלהבים ממנו כמו מעריצים, אלא מדברים לעניין ומפתחים שיחה על נושאים שאתם יודעים שקרובים לליבו ו/או נושאים שמשותפים לכם. והופ, הסיכוי שהוא יזכור אתכם מכל שאר ה-50 הוא הרבה יותר גדול.

אם הגעתם לרזידנסי, או משהו דומה, אבל לא רק – אל תשכחו שכבר התקבלתם, אבל זו רק ההתחלה. אתם צריכים לדעת לאן אתם מגיעים ואיך אתם מפיקים מזה את המקסימום האפשרי עבורכם ועבור עתידכם. חשוב לחפש גם באנגלית וגם בשפה המקומית כל מידע על מה שאתם הולכים לעשות, מי ומה היו שם בשנים הקודמות ולבחון מזווית אחרת את התוצאות, כלומר לצאת מהקופסא ולחשוב איך אתם יכולים להעלות אותם לרף אחר, גבוה יותר. המחקר חשוב כי אתם צריכים להתבלט. אתם לא הראשונים ולא האחרונים שמקבלים את הרזידנסי, אבל אתם צריכים להיות אלו שכולם יידעו מי הם, יזכרו אתכם ויחשבו עליכם כשתהיה להם עבורכם הזדמנות לכל דבר שהוא. אתם רוצים ליצור את המצב שמישהו יסחב אדם אחר שהיה בקצה השני של החדר כי הרשמתם אותו. זה קרה לנו, וזה יכול לקרות לכל אחד, אם הוא רק מתכונן מספיק, כך שאין לנו אפילו מספיק מילים להדגיש את החשיבות של זה.

לכל האירועים הללו אנחנו ממליצים להכין רשימה: בדקו את מי אתם יודעים שאתם הולכים לפגוש, מי אתם יכולים לפגוש שם כי הם בעלי עניין, מי הגיעו בעבר לכנס וכו'. לאחר שתהיה לכם רשימה של 20 שמות לפחות, היכנסו לגוגל ודלו כל פרט אפשרי על האנשים, כולל תמונה. לפני ההגעה לכנס שננו את הרשימה, וכך תוכלו להכיר את האדם שלפניכם בלי ההיכרות הרשמית. אחד-אפס לכם!

מי אתם?

כרטיס הביקור שלכם הוא מאוד חשוב, ובעיקר מה שיש בו ואיך הוא מעוצב. אנשים בכל מקום אוספים כרטיסי ביקור ולא זוכרים של מי זה, אז אתם צריכים TO STAND OUT. לדוגמה, אם אתם אמנים, זה הזמן שלכם להראות מי אתם ואיך אתם יכולים לשווק את עצמכם. אנשי שיווק שנותנים כרטיסים רגילים ומשעממים לא ישאירו חותם מיוחד וכו'. סטודנטים שמחפשים עבודה, למשל, יוצרים כרטיס ביקור שעליו רשום הניסיון שלהם בקצרה ומודגש שהם מחפשים הזדמנויות תעסוקתיות. תהיו יצירתיים בכרטיס הביקור שלכם ואנשים יזכרו מי אתם כשיסתכלו עליו, ואז גם יריצו באופן אינסטנקטיבי את השיחה איתכם, בעיקר אם היא היתה נעימה 🙂 מאוד חשוב שתבואו עם הכרטיסים כבר מישראל, ועם כמות גדולה, כי את הכרטיסים אתם נותנים באלגנטיות בתחילת השיחה עם האדם המתאים, בכל אפשרות שמתגלה לכם, וזה יכול להיות כבר בשדה התעופה או במטוס.

בנוסף, חשוב שאנשים יוכלו למצוא מידע רלוונטי עליכם לאחר הפגישה. לפני שאתם יוצאים לפגישה/כנס/אירוע/וכו' חדשים ודאו שיש לכם מה להציג באינטרנט ואיך לכוון אנשים לשם בשניות. אתם צריכים שכולם יידעו מי אתם ומה אתם שווים. אחרת, אתם כמו כולם. אתם חייבים לבוא מוכנים, כשיש לכם הוכחות למי אתם ומה אתם שווים. הרעיון הוא שאתם חייבים להגיע לשם עם מחשבה שאתם הולכים לכבוש את העולם, אבל בעבודה קשה ובצניעות. הכוונה היא שאף אחד לא אוהב, ואנחנו בטוחים שגם אתם, אנשים שחושבים שהם מתנת האלים לאנושות, ומתנהגים ככה. אתם לא צריכים להיות עכברים שמתחבאים, אבל כדאי להיכנס לחדר ושכולם יידעו שהגעתם (בלי הצעקות בכניסה..). חשוב שתמצאו את הדרך שלכם לעשות את זה, כי זה מה שמייחד אתכם.

זה נורא מפחיד לדבר עם אנשים שאנחנו לא מכירים

אנחנו לא מכירים אתכם ולא יודעים איך אתם מנהלים שיחות כשאתם ממש לחוצים לעבודה, אז אנחנו מציינים את הדבר הכי חשוב: אל תגרמו לכך שאנשים יזכרו מהשיחה איתכם את העובדה שאתם מחפשים עבודה. זה נשמע מוזר, כי זה בעצם מה שאתם רוצים שיזכרו, אבל לא. אתם צריכים שהם יזכרו שהם התרשמו מכם, וגם אם אתם לא מחפשים עבודה, אתם בדיוק מי שהם צריכים, או צריכים להמליץ עליו. נכון, אתם כן מחפשים עבודה, אבל אל תדגישו את זה יותר מדי, כי אנשים מדברים עם אחרים, ואתם לא רוצים שכל מה שהם יזכרו זה שכל מה שהיה איכפת לכם היה לחפש עבודה, גם אם עשיתם את זה בשורה התחתונה ואת כל שאר השיחה ניהלתם על פיתוח תוכנה, שימוש בגלאי עשן למטרות שיווק וכו'…

אחת הדרכים לעשות את זה היא להיפטר מזה כששואלים אתכם למה בחרתם דווקא במדינה שהיגרתם אליה, או אם אתם מזכירים את זה, כבדרך אגב, בשיחה. אנחנו מניחים שבחרתם במדינה הספציפית כי היא מדהימה ומלאת השראה וכו', אבל בנוסף לכל אלו אתם רואים בה הזדמנויות להתפתח מקצועית.

השורה התחתונה

חשוב לזכור שאתם מגיעים עם היכולות שלכם, ואף אחד לא מכיר אתכם ולא יודע מי אתם, ואף אחד לא מתייג אתכם וזה לא ישראל. זו ההזדמנות שלכם לשחרר את הפחדים ולחיות את החיים כמו שאתם רוצים, ולא כמו שאחרים רוצים. אם אתם מפחדים, אחרים ירגישו את הפחד. זו ההזדמנות שלכם להראות מי אתם באמת.

אתם מוזמנים להשאיר טיפים משלכם, ואנחנו מאחלים לכם המון בהצלחה! D:


Subscribe
Notify of

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments