Sign In

Remember Me

המדריך השלם לביטול התושבות הישראלית

המדריך השלם לביטול התושבות הישראלית

ביטול התושבות הישראלית מיועד לישראלים שהיגרו לחו"ל לתמיד או לתקופה ארוכה של חמש שנים לפחות, אך ניתן לבטל תושבות גם תקופות קצרות יותר. המשמעות היא שתושבותכם תבוטל, אך תישארו אזרחים ישראליים. כך, תוגדרו "תושבי חוץ", ולא תידרשו לשלם מסים בישראל.

היתרונות בביטול התושבות

  • אינכם משלמים לביטוח לאומי 🙂
  • אינכם משלמים למס הכנסה (על הכנסתכם מחוץ לישראל)

החסרונות בביטול התושבות

  • אינכם זכאים לשירותי בריאות ציבוריים בישראל
  • אינכם זכאים לתמיכות ולקצבאות של המוסד לביטוח הלאומי

ביטול תושבות הוא צעד משמעותי בעל השלכות כלכליות והשפעה מיידית על שירותי הבריאות שתהיו זכאים להם, ולכן בקשת הביטול מתאימה למהגרים לתקופות ארוכות בלבד. אם אתם מהגרים לתקופה של פחות משנתיים, המלצתנו היא להמשיך לשלם את מיסי הביטוח הלאומי החודשיים כדי שאם תזדקקו לשירותים רפואיים תוכלו לשוב לישראל ולקבל אותם ללא עיכובים. (אם למדינה שהיגרתם אליה לטווח קצר יש אמנת כפל מס בביטוח הלאומי, לא תצטרכו לשלם פעמיים).

מהם הקריטריונים לביטול התושבות?

המבחן הקובע הוא היכן ממוקם "מרכז חייכם". אם תוכיחו שמרכז חייכם עבר לחו"ל תבוטל התושבות באופן מיידי.

ככלל, "מרכז חייכם" נבחן על פי שיקלול שלושה פרמטים מרכזיים:

1. מגורים.
2. לימודים או עבודה/הכנסה.
3. חיי משפחה/קהילה.

עליכם להוכיח למוסד לביטוח לאומי שמרכז חייכם עבר לחו"ל באופן קבוע בכל שלושת הפרמטים.

בנוסף, ייבדקו מספר ימי השהייה שלכם בישראל. עליכם לשהות בישראל פחות מ- 183 ימים בשנה כדי להיחשב תושבי חוץ. אם אתם מוכיחים למוסד לביטוח לאומי את רצינותכם, בקשתכם תתקבל גם אם בפועל עברו פחות משנתיים.

כיצד לבטל את התושבות הישראלית?

ראשית, עליכם להוריד את שאלון לקביעת תושבות לשוהה בחו"ל (627) באתר המוסד לביטוח לאומי.
מלאו אותו בכתב יד קריא וברור.

סעיף 1 – פרטים אישיים (אם אתם שוהים בחו"ל: כתבו את כתובתכם בחו"ל בסעיף "כתובת המגורים בישראל").
סעיף 2 – פרטים על אודות השהייה בחו"ל (חובה לצרף אישורים בהתאם).
סעיף 3 – תאריך חזרה משוער: לסמן את המשבצת "תאריך החזרה אינו ידוע". (אם הוא פחות משנתיים מומלץ לכם להישאר תושבי ישראל).
סעיף 4 – רכישת אזרחות ומעמד בחו"ל:
אם יש לכם אזרחות זרה – זה יתרון ניכר. ציינו זאת. אם יש לכם אשרת עבודה, גם אם אינכם עובדים, ציינו זאת.
בסעיף ו. ציינו "בעל אשרה למגורי קבע" או "תושב" או "סטודנט" (בשום אופן לא "תייר").
סעיף 5 – פרטים על בני המשפחה: אם אתם נשואים ובת/בן הזוג נשאר בישראל, הסיכויים לביטול התושבות פוחתים.
סעיף 6 – פרטים על נכסים והכנסות: אם יש לכם נכסים ו/או הכנסות בישראל, הסיכויים לביטול התושבות פוחתים. אם מקור ההכנסות שלכם בחו"ל זה לטובתכם.
סעיף 7 – פרטי חשבון הבנק בישראל.
סעיף 8 – תשלומי מסים: אם אתם משלמים מס הכנסה כתושבי ישראל זה ישמש לרעתכם. אם אתם נתמכים על ידי המוסד לביטוח לאומי זה ישמש לטובתכם.
סעיף 9 – הצהרת כוונות – חובה למלא: רשמו בסעיף זה "מצורף לשאלון מכתב הצהרה ואישורים נוספים".
חובה! – הוסיפו לטופס מכתב הצהרה שלכם: הורד והדפס דוגמא למכתב והתאימו אותו למצבכם.
סרקו/צלמו את הדרכון הזר/תעודת הזהות הזרה/רישיון הנהיגה הזר וצרפו אותם למכתב. אם אתם סטודנטים, סרקו את אישור הקבלה ללימודים. (אם יש, צרפו אישורים נוספים מסעיף 2)

לאחר שסיימתם למלא את הטופס כולל החתימה במקום הדרוש, שלחו את הטופס, מכתב ההצהרה ומסמכים נוספים בדואר רשום או בפקס.

טיפ: ליצירת קשר עם המוסד לביטוח הלאומי
לישראלים ששוהים בחו"ל עומד מוקד טלפוני שמספרו: 972-8-9369669 (השירות ניתן בימים א" – ה" בין השעות 8:00 – 15:00)
לחילופין ניתן לפנות לנציג ביטוח לאומי
דרך האתר – תשובה תוך יומיים.

כדי לבדוק אם בקשתכם אושרה, כנסו לחשבונכם באתר המוסד לביטוח לאומי. לדוגמא:

ביטול תושבות - אתר ביטוח לאומי

לאחר שבוע תקבלו בדואר מכתב דומה לזה:ביטול תושבות - מכתב ביטוח לאומי

 

להארות, הערות ועדכונים, אנא פנו אלינו ונעדכן בהקדם. תודה.

אני מקווה שהפוסטים שלי יעודדו אותכם ויעניקו לכם השראה להגר וגם למצוא את האושר האישי שלכם :) קריאה נעימה.

27
הגב

10 Comment threads
17 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
אביטל

היי
אם אני עובדת מדינה בחו"ל אבל בעלי רוצה לנתק תושבות כיוון שעובד אצל מעסיק לא ישראלי ומשלם פה מיסים ( בריטניה). זה אפשרי? או שמסתכלים עלינן כיחידה אחת?

גוון

היי, בקשר לסעיף 8, כשגרתי בארץ כן שלמתי מס הכנסה אבל רק עד שנה 2019 ואני ממלא את הטופס בשביל 2020 והלאה… אז בסיעף 8 לסמן לא או כן עד 2019?

תודה רבה! כל מה שכתבתם מאוד עוזר 🙂

יעקב

היי, רציתי להגיד תודה רבה על המדריך! עזבתי לפני 11 חודשים, אני עובד בחו״ל רק חודש וביטוח לאומי עדיין הסכימו לבטל לי את התושבות!

עדי

היי, שאלה, אם אני הולכת לעבוד בספינות נופש. חוזה ראשון 8 חודשים שמתחלק על 2 שנות מס – מה שגורם לכך שבכל שנת מס יוצא שאני בחו״ל 4 חודשים, האם אצטרך לשלם מס הכנסה? (מעסיק לא ישראלי). -עדיין לא ידוע אם זה יהיה יותר מהזמן הזה. או לחילופין, מה קורה מבחינת תשלום למס הכנסה על הכנסות שלא נעשות בארץ, בשנה/שנתיים הראשונות לפני שהחלטתי לבטל תושבות. כשבזמן הזה אני כמובן משלמת בהו״ק ב.ל וב. בריאות מינימלי כחוק. מה קורה עם קרן הפנסיה וקופות חיסכון אני עדיין יכולה להמשיך להפקיד ?(כדי לא לפגוע בזכויות). האם זה יכול לפגוע בביטול התושבות אחרי השנה/שנתיים… Read more »

הי עדי, כל עוד את נמצאת יותר מ-186 ימים בישראל, המיסים משולמים בישראל ואת גם לא יכולה לבטל תושבות כי זה אומר שמרכז החיים שלך הוא בישראל. אם את נמצאת בבסיס קבע במדינה אחרת, יש לבדוק אם למדינה יש אמנת ביטוח סוציאלי ותיאום מיסים עם ישראל. קרן פנסיה וקופות חיסכון בד"כ מקבלות הפקדות ממקום העבודה. את צריכה לדבר עם שירות הלקוחות של הקרנות שלך בשביל לקבל את המידע הזה. בהצלחה!

עדי

תודה רבה על התשובה ☺️
אבל ספינות נופש זה בכל העולם(אין בסיס קבע), אז גם אם אחליט לבטל תושבות, זה לא יהיה אפשרי?
ולא, התכוונתי להפרשות שלי לפנסיה וחיסכון, החברה לא מפרישה אז רציתי להפריש עצמאית.

בשביל לבטל תושבות לפני שעוברות החמש השנים האוטומטיות את צריכה להציג מרכז חיים במדינה אחרת. אני בספק אם ספינה בים עונה על הדרישה הזו, אבל כדאי לבדוק עם ביטוח לאומי, אולי יש להם כלל מיוחד לעניין 😉

יואב

אני גר בגרמניה כבר שנתיים, עובד שם במשרה מלאה. בנוסף, אני מקבל משכורת גם לחשבון בנק ישראלי מחברה ישראלית. אין לי נכסים בישראל, יש לי אזרחות אירופאית ואני רווק. האם אני עדיין יכול להחשב תושב לא ישראלי, למרות שקיבלתי משכורת לחשבון בנק ישראלי?

סביר להניח שלא. חלק מההוכחות שמרכז החיים שלך עבר לגרמניה הוא שחשבון הבנק אינו בישראל. גם מאוד הגיוני לדעתי- אם אתה לא מתכוון לחזור להיות תושב ישראל, למה לך חשבון בנק שם?

יואב

כרגע התפטרתי ממקום העבודה ואני מתכנן להעביר את כל הכסף מהחשבון הישראלי לגרמני. הסיבה היחידה שהייתה להחזיק אותו היא שפשוט כרטיס אשראי זה משהו שלא נהוג להחזיק באירופה ולכן היה יותר נוח להשאר עם הכרטיס הקיים. מעבר לזה – אני חי חיים מלאים בגרמניה (שוכר דירה, שוכר משרד, מנוי חדר כושר, חשבון בנק, חברה בע"מ בבעלותי הבלעדית, קו טלפון וכו'). מעבר לקריטריון של חשבון בנק ישראלי אני לא חושב שיש קטגוריה שבה אני לא מוגדר כתושב חוץ, ורוב ההון שלי (חשבון בנק פרטי + חשבון בנק של החברה) הוא בגרמניה ולא בישראל. האם על סמך העסקה בremote בלבד סביר שרשויות… Read more »

אם כך, שווה לנסות. מקסימום יגידו לך לא ותבוא כשלא יהיה לך חשבון ישראלי.

יואב

היי,
רציתי לעדכן שהחלטתי לסגור את החשבון הישראלי לפני הגשת הבקשה. באופן מפתיע תוך פחות משבוע (!) קיבלתי אישור על ביטול התושבות. אז להבא אם מישהו יתקל באותה סיטואציה – אל דאגה 🙂

אורלי

היי, שאלה! עזבתי את הארץ לפני 4 שנים והמשכתי לשלם דמי ביטוח לאומי מינימליים כל חודש מאז. האם יש אפשרות שאקבל החזר רטרואקטיבי על התקופה הזו אם אבטל את התושבות הישראלית שלי? תודה!

את יכולה לבקש, לא בטוח שהם יתנו. יש כאלו שמצליחים, יש כאלו שלא.

עדי

היי, ידוע לך איך מבקשים? יש איזה פורמט מיוחד?

את מוסיפה שורה במכתב, ומבקשת להעביר לך את התשלומים ששילמת מיום שעזבת, רטרואקטיבית.

שרון

תודה רבה, השתמשתי במכתב ושכתבתי אותו עם הפרטים הרלוונטים לי.

אדיר

היי
תודה על המאמר, כמה חכמה במאמר אחד!
רציתי לשאול, חוץ מduolingo, יש אתרים או אפליקציות נוספות שהן מומלצות ללימוד אנגלית?

שון

במידה ואבקש לבטל תושבות אחרי שהייה של שנתיים וחצי בח"ול האם ביטוח לאומי יבקשו שאשלם דמי ביטוח לאומי כולל ריבית והצמדה עבור כל התקופה הזו רטרואקטיבית?

ג'ו

במידה ולא יכירו בך כתושב ישראל מאז שעזבת לא תחוייב בתשלום, זה תלוי כמובן שלא היית תייר וכדומה ועוד כמה קריטריונים, אני למשל הייתי סטודנט בחול שלוש שנים הגשתי מכתב שאני ממשיך בחול ולא ביקרתי כמעט בישראל בפועל
ומחקו לי חוב מאז שיצאתי מהארץ ע"ס 7000₪!!!

שון

אני עובד באירופה במדינה שלא נחשבת מדינת אמנה עם ישראל.עזבתי לפני שנתיים ושבעה חודשים ואני עובד כאן חוקי ומשלם מיסים למדינה שאני נמצא בה. לפני שעזבתי את ישראל הצהרתי לביטוח לאומי שאני לא עובד ומאז הם גובים כל חודש כ172 שח.האם זה מסבך את העניינים? ומה לגבי מס הכנסה? בשנה הראשונה לעזיבה 2016 שהיתי בישראל פחות מ 183 ימים ובשנתיים הבאות פחות מ30 יום בשנה..באתי רק לביקורים קצרים בארץ.האם אני עשוי להסתבך עם מס הכנסה וגם ביטוח לאומי? אני מאוד חושש לעשות כל צעד בגלל המצב הזה…

אם אתה לא חוזר הם יבטלו לך כל מה שקשור אליך מרגע העזיבה אלא אם כן עזבת רשמית כסטודנט ורק אחרי הרבה שנים החלטת לא לחזור אבל בגדול כן יבטלו פשוט תרשום בבקשה שאתה מלכתחילה כבר התחלת מעבר והם יותרו לך

שון

אני עובד באירופה במדינה שלא נחשבת מדינת אמנה עם ישראל.עזבתי לפני שנתיים ושבעה חודשים ואני עובד כאן חוקי ומשלם מיסים למדינה שאני נמצא בה. לפני שעזבתי את ישראל הצהרתי לביטוח לאומי שאני לא עובד ומאז הם גובים כל חודש כ172 שח.האם זה מסבך את העניינים? ומה לגבי מס הכנסה? בשנה הראשונה לעזיבה 2016 שהיתי בישראל פחות מ 183 ימים ובשנתיים הבאות פחות מ30 יום בשנה..באתי רק לביקורים קצרים בארץ.האם אני עשוי להסתבך עם מס הכנסה וגם ביטוח לאומי? אני מאוד חושש לעשות כל צעד בגלל המצב הזה…

שואלת

שלום, יש לי שאלה. האם אפשרי ששני בני הזוג מהגרים אבל רק איד מהם מבטל את התושבות? האם יש חוק שמחייב את שני הבני זוג?
תודה מראש!

זה תלוי ברישום שלכם במשרד הפנים. הכי טוב לברר מול ביטוח לאומי ישירות, מאחר שכל מקרה לגופו.