Sign In

Remember Me

תעמולה בחינוך

תעמולה בחינוך

היום בארוחת הצהרים אח שלי הקטן, בן 12, שאל אותי כבדרך אגב אם אני יודע איך נוצרה הנצרות. קצת קונטקסט: בדצמבר, לקראת חג המולד, נסענו כל המשפחה לסיור מודרך בירושלים החגיגית, והיינו עם מדריכה שהסבירה לנו בפירוט על הנצרות בשלביה הראשונים. היה ממש כיף ומעניין. אז שאלתי את אח שלי אם הוא זוכר את הסיפור שסיפרה לנו המדריכה על התהוות הדת הנוצרית, ושיספר לי. 

הוא אמר שהנצרות נוצרה בגלל שהמוני אנשים רצו להפוך להיות יהודים אבל היהדות מקשה מאוד על גיור, אז הם הקימו את הנצרות. כששאלתי אותו מי לימד אותו את הבולשיט הזה (כי זה הכי בעולם) הוא אמר שהמורה בבית הספר לימדה את הכיתה. הייתי בשוק. זה פשוט לא נכון. אכן הנצרות מקלה על הרוצים להפוך לנוצרים אבל זוהי ממש לא הסיבה המרכזית להצלחה המוקדמת של התנועה. זה תרם מאוד (הקלות שבה ניתן להפוך לנוצרים, לא זה שכולם רצו להיות יהודים, כי זה בערך לא קרה אף פעם), אבל פשוט לא נכון. בתקופת האמפריה הרומית, עד שהפכה להיות יותר מיינסטרים, הנצרות הייתה דת נרדפת מאוד. גם על ידי הרומאים וגם על ידי כתות אחרות ביהדות המפולגת, והמשוסעת של אותה תקופה (ובימינו, אבל זה משהו אחר).

שאלתי אותו מי המורה. היא לא לימדה אותי. הוא אמר שהיא דווקא מורה טובה, ולדעתו היא באמת האמינה במה שאמרה. כנראה היא לא בדקה את המקורות שלה.

הדוגמה הזאת, היא הדוגמה המושלמת לתעמולה מושתלת בחינוך. אני מוכן להתערב שאם הוא האמין לזה, (והוא עוד למד על זה) 90% לפחות מהילדים בכיתה האמינו. ולמה שלא? הרי מורה היא מקור מוסמך ואמין, ובטח אף אחד לא לימד אותם אחרת, ואם כן אז הוא בטח טעה.

אותו דבר בטח קרה כשלימדו את תורת הגזע בכיתה בגרמניה לפני המלחמה. בטח היו כמה ילדים עם חברים יהודים שהתקשו להאמין בשיעור הראשון, או לא ידעו מה לעשות. הם לא טרחו לפקפק, אז החליטו שהמורה אמרה אז זה בטח נכון. אופס.

דוגמה נוספת, כשהייתי גם אני בבית הספר היסודי, הייתה לי מורה למורשת דתייה. אין לי בעיה עם דתיים ככלל ויש לי גם חברים דתיים ומסורתיים, אבל היא נתנה לנו משימה להגשה שנקראה "המצווה שלי". כל אחד היה צריך לספר על מצווה שהוא מקיים, איך הוא מקיים אותה, ולמה. התלבטתי אם להגיש משהו ציני או לא, בסוף חירטטתי משהו על "לא תגנוב". נכשלתי. היא ביקשה ממני להגיש שוב. כתבתי בוורד במקום לשרבט על דף, הוספתי איזה ציטוט של רב מפורסם ותמונה של משה עם לוחות הברית וקיבלתי מאה. זה היה בכיתה ו', אנסה למצוא את זה אם אני יכול אבל קשה לי להאמין ששמרתי את זה.

דבר אחד אחרון. בליל הסדר לפני יומיים, קראנו את השיר "והיא שעמדה". לפני כמה זמן היה לי מבחן בספרות על האדונית והרוכל וכתבתי למורה מגילה על זה שהרוכל הוא הסטיראוטיפ היהודי הגלותי בהתגלמותו, ושלעם היהודי בגולה יש נטייה מעצבנת להיות לוזר (אפילו שהם דווקא הצליחו מעולה). הינה ההוכחה נמצאת בהגדה שנקראה ע"י כמעט כל בית בישראל. "בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו והקדוש ברוך הוא מצילנו מידם". ניצלתם כי אתם חכמים, לא כי הצילו אתכם! למה להנציח את המנטליות החלשה? כאילו להיות מוצלח זאת מילה גסה…

אבל טוב. אם זה כתוב בהגדה זה בטח נכון

אשמח אם תשתפו עוד אנקדוטות דומות. קצת צחוק יעשה לי טוב. 

חג חירות (פחחח) שמח!

*בתמונה הוספתי את התשובה שלי למבחן של האדונית והרוכל, לדעתי זה קצת משעשע אבל אולי קצת טו מאצ'

 

מאת
צעיר סקרן ושאפתן. בעיקר אוהב ללמוד ולנסות להבין איך העולם עובד.

Subscribe
Notify of

2 Comments
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Admin
7 months ago

כתבת: אותו דבר בטח קרה כשלימדו את תורת הגזע בכיתה בגרמניה לפני המלחמה. בטח היו כמה ילדים עם חברים יהודים שהתקשו להאמין בשיעור הראשון, או לא ידעו מה לעשות. הם לא טרחו לפקפק, אז החליטו שהמורה אמרה אז זה בטח נכון. אופס. אוו, זו השוואה מצויינת! וזה בדיוק מה שקורה שמדברים עם אנשים עם דתות. כי זה מה שאמרה המורה. ואם מדברים בחדשות על התחממות כדור הארץ כאסון שיגרום להכחדת האנושות, אז מי יעז להגיד שזה שטויות, כי ב- 150 שנה האחרונות הטמפרטורה עלתה רק ב- 1.2 מעלות (כן, פחות מאחד וחצי מעלות). אז אם מישהו שאנחנו מחשיבים בעל סמכות… Read more »

Last edited 7 months ago by הישראלי הנודד
תום
Guest
Reply to  הישראלי הנודד
7 months ago

בבית יסודי (הממלכתי) אמרה לנו המורה שאם פותחים את מפת העולם, אז ישראל נמצאת בדיוק במרכז

גם אצלי.

אנקדוטקה מעניינת על אינדוקטרינציה באמצעות מפות, תלמידי ביה"ס ואנשים מבוגרים נוטים להאמין שמפה היא אמת מוחלטת.
אז זהו שלא.

בחלקים גדולים מהעולם המערבי מלמדים בעקיפין ובלי להיראות גזענים (חלילה וחס) גיאוגרפיה עם מפות מלבניות:
https://geology.com/store/wall-maps/blue-ocean-map-of-the-world.shtml
שימו לב איך צפון אמריקה נראית גדולה מהדרום ואפריקה נראית קטנה. הסיבה היא שכשמציירים מפה מלבנית שמתארת כדור ארץ עגול יוצא שהמדינות נראות גדולות ממה שהן באמת ככל שהן רחוקות מקו המשווה, כמו ארה"ב וקנדה.

ככה זה נראה באמת:
https://www.thetruesize.com